İntihal raporu nasıl alınır

İntihal raporu almak için öncelikle benzerlik durumunu ölçen programa ihtiyacınız olacaktır. En çok bilinen iki yazılım; Turnitin ve iThenticate programlarıdır. Bunlardan birini seçip rapor alabilirsiniz.  İntihal raporu nasıl alınır bu yazıda detaylı bilgi bulacak siz de raporunuzu alabileceksiniz.

Ücretsiz olarak intihal raporu veren programlar da olmakla birlikte açıkçası bunları çok fazla önermiyoruz. Bunun nedeni, hem geniş veri tabanını taramamaları hem de depo etmeleri yani teziniz sistemde kalıyor. Tekrar rapor almanız halinde tezin tamamının intihale girme riski bulunmaktadır.

İThenticate programında raporun nasıl alındığını anlatmak istiyorum. Programın sitesinden kullanıcı adı ve şifrenizi girip sisteme bağlanıyoruz. Sağda submit a document diye bir link göreceksiniz. Oraya tıklayıp tezinizi upload etmeniz yeterlidir. Bundan sonraki işlemleri yazılım kendisi yapacaktır.  İntihal raporu nasıl alınır sorusuna cevap vermeye devam ediyoruz.

Dosyanın büyüklüğüne göre 3-5 dakika içinde dosyanızın adı, konusu yanında benzerlik oranınızı göreceksiniz. Ona tıklayın ve tezinizdeki intihal oranını göreceksiniz. Bu indeks numarası kaynakça ve alıntıların dahil edilerek hesaplanan rakamı vermektedir. Eğer kaynakça ve alıntıları çıkarmak isterseniz bunun için yapmanız gereken sağda altta huni gibi bir resim göreceksiniz ona tıklayın ve açılan menüden gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz.

Peki intihal raporu nasıl okunur; benzerlik indeksini aldıktan sonra pdf olarak dosyayı bilgisayarına indiriyoruz. Bilgisayara indirmek için altta solda printer işaretine basın ve biraz bekleyin. Kısa bir süre sonra indirme başlayacaktır. İndirme işlemi bitince, pdf dosyayı açın. İlk olarak, dosyanın el altına gelin. Yukarı çıktıkça referans numarası verilen kaynakların sayısının azaldığını göreceksiniz. Yukarı çıkıp 1 numaralı referans numarasına kadar gelin. Onun üzerinde benzerlik indeks ya da intihal oranını göreceksiniz.

Buradaki numaralar 1 den başlayıp aşağıya doğru artmaktadır. Bunun anlamı, en çok benzerlik olan kaynaktan daha az oran ya da kelime benzerliğine doğru sıralanmaktadır. Aynı zamanda renklerin her bir rakamda değiştiğine dikkat edebilirsiniz. Şimdi tezin en üstüne çıkalım. En üstten alta doğru geldikçe çeşitli numaraların olduğunu ve farklı renklerle yazıldığını göreceksiniz. Aynı sayı ve renkler en altta gördüğünüz aynı kaynağa işaret etmektedir.

İntihal düşürürken bu renkli yerleri okuyup tekrar özet halinde yazmanız gerekecektir. İntihal nasıl düşürülür makalesini okuyabilirsiniz.

Konu hakkında okumanızı önerdiğim yazılar

intihal nedir

 

Bilgi almak için 0532 526 65 88 arayabilirsiniz

İntihal raporu nasıl alınır” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s